Kroužkování v Tovačově: AKTUALIZOVÁNO

24. srpna 2018 v 17:00
29.10. Dvě sítě do rákosí
Dnes jsem vyrazil díky času který jsem zrovna měl dopoledne do Tovačova. V Olomouci od rána prší, později mrholí. Pokud to bude v Tovačově stejné, pojedu jen mrknout na rybníky. Příjíždím, už neprší. Natahuji dvě sítě a pouštím strnada rákosního. Jdu se projít, podívat do bezu, jestli tam něco je. Kromě strnadů obecných jen 1 cvrčala. Ještě se ozývá nějaký divný drozdovitý pták, kterého se mi nedaří určit (!!) Pomalu se vracím k rákosí, tam už visí 8 strnadů rákosních. Při kroužkování slyším krátce zajímavý hlas, zvedám hlavu, nad sebou mám hejno kulíků zlatých (30-40 ex.) vytahuji foťák z auta a dělám pár fotek. Při balení sítí potom překvapuje trojice přeletujících čečetek. Za necelé 3 hodiny odchytu jsem toho dost viděl, i chytl. To je fajn. Potom ještě okukuji rybníky a mizím domů.
Chyceno 21 ptáků 1 druh
Strnad rákosní (21)

27.10. Hezký tah, ale slabý odchyt
Již několik dní předem plánuji opět vyrazit chytat do Tovačova, plán zní tak, že vyjedu kolem 5 ranní a natáhnu sítě do bezu, ať jsou natažené ještě před rozbřeskem. Večer nastavuji budík na 4:48 a přemýšlím. Zase si tak říkám, jak nemám rád, když někam dojedu za tmy a dělám kolem sebe hluk a nevidím přes tmu. Nakonec jsem se (naprosto zbytečně) zneklidnil, a posunul budík o hodinu později. Velká chyba. Ráno jsem po odjezdu z OL za 10 minut a něco v Tovačově, raději ani nechci vědět, kolik jsem jel...
Moc jsem si s pozdějším příjezdem stejně nepomohl, při natahování je stejně ještě celkem tma, ale brzy je trochu vidět. Přichází asi 10 minut, kdy je všude plno ptáků, kolem mě proletuje jedna červenka za druhou, najednou ze tmy slyším cvrčaly, hned tři mi padají do keřů těsně za záda, taková škoda! O minutu později za šera letí přímo proti mně divný pták, těsně předemnou se zvedá asi o 1-2 m. výše - SLUKA! Těsně minula do půlky nataženou síť. To už mám chuť si tyčí od sítí něco udělat...Kdybych to měl nataženo, mohl jsem mít cvrčaly a ještě možná sluku. Rychle natahuji další 2 sítě, je však pozdě. Chytá se akorát jedna červenka (první se chytla do neroztažené sítě), za celou dobu, do odpoledne si z bezu odnáším už je mladou kosici. Smutný natahuji do rákosí alespoň jednu síť na strnady. Nad lokalitou létají desítky jikavců, a skupiny cvrčal, také další ptáci. Jikavci i cvrčaly se zastavují u sítě s přehrávačem, kde je od rána hraji. Ale nechytají se. Radost mi dělá samice sýkořice a několik strnadů rákosních, navíc jeden velmi podivný ze severské poulace, několika znaky připomínal strnada tundrového.
Chyceno 18 ptáků 6 druhů
Strnad rákosní (12 - letos jsem zde okroužkoval už 135 strnadů r.!), kos černý (1), červenka obecná (2), střízlík obecný (1), sýkořice vousatá (1 - druhá pro lokalitu) sýkora modřinka (1 - retrap z 24.7.)


Moje první kroužkovaná sýkořice vousatá

19.10. Jen strnadi
Po minulé noci už jsem něměl příliš chuť zde trávit další noc, je na čase se smířit s tím, že je již čas pro letošní rok se s odchyty přes noc rozloučit. Určitě zde budu chytat i nadále, akorát noční odchyty vyměním za ty přes den.
Pro tentokrát tedy vyrážím ráno před sedmou z Olomouce, dnes mám mimořádnou možnost sledovat, jak velký rozdíl mezi teplotou tu na malé vzdálenosti je.Téměř celou cestu je mezi 7-9°C, s příjezdem do Tovačova je mlha hustější, ale jen místy. Sjíždím polní cestou k mému místu, jsou tu necelé najednou 2°C, na zemi je zas jinovatka. Vyhřátý z auta natahuji rychle tři sítě do rákosí a věnuji se odchytu strnadů rákosních. Až do 12 hodin.
Chyceno 27 ptáků 3 druhy
Strnad rákosní (25), sýkora koňadra (1), střízlík obecný (1)

14/15.10. Všechno špatně...
Když odpoledne přijíždím, již cítím, že dnes to nebyl úplně nejlepší nápad. Jen díky větru trvalo stavění sítí asi 2x déle než obvykle. Když se do večera chytl pouhý 1 pták, šel jsem po uklidnění větru natáhnout do pole síť na skřivany. Mezitím se teplota zas propadla k 5°C. Již na druhé kontrole přináším ze sítě svého prvního skřivana, zároveň však taky posledního. Před druhou ranní opět v bezu zapínám mix inornátuse. I tentokrát to bylo zbytečné. Ráno bylo velmi slabé (a zase mrzlo) ale KONEČNĚ se chytil kos černý - jeden ráno v bahňákovce, další později v bezu. Mimo to vyskočil jeden ze sítě již večer a další ráno. Pohyb byl opravdu slabý, ale občas nahrávka jikavce nějakého zastavila, chytit se ale nechtěli. Kolem desáte přitáhlo na lokalitu asi 50 modřinek a tím jsem odchyt okamžitě ukončil. Někdy lepší nic než modřinky v síti. Tentokrát to prostě nevyšlo
Chyceno 28 ptáků 8 druhů
Drozd zpěvný (2), kos černý (2), pěnice černohlavá (1 - možná i poslední?), pěvuška modrá (1), skřivan polní (1), sýkora koňadra (2), sýkora modřinka (8), budníček menší (3)

První kos černý na lokalitě

10/11.10. Osobní rekord a ráno pěvušek
Je třeba využít každý volný den, dokud chvíli jsou. Odpoledne kolem druhé přijíždím a natahuji bezový standart a jednu síť na strnady rákosn. Co mi fakt dělá radost je to, že se na rozdíl od konce léta a začátku podzimu chytají ptáci hned po natažení sítí i odpoledne a k večeru, dokonce občas více, než při první ranní kontrole. I tentokrát mi dělají radost hned 3 nově kroužkované druhy pro lokalitu. Avšak počasí v noci nebylo úplně příjemné, noc byla jasná a teplota byla již po půlnoci až do rána kolem +0,5°C a od 4 hodiny se přidala silná nízká mlha která totálně promáčela sítě. Mimo chycené ptáky se na lokalitě ukázala večer linduška rudokrká a ráno panoval silný tah pěvušek (až 120 ex.), ukázal se také skřivan lesní. Po téměř 24 h. odjíždím.
Chyceno rekordních 71 ptáků 12 druhů
Strnad rákosní (16), strnad obecný (3), budníček menší (13), pěnice černohlavá (4), vrabec polní (1), pěvuška modrá (13), mlynařík dlouhoocasý (7 - první pro lokalitu), střízlík obecný (1), šoupálek dlouhoprstý (1 první pro lokalitu), červenka obecná (9), rehek zahradní (1 - druhý pro lokalitu), králíček obecný (1 - první pro lokalitu)

7/8.10. Nové druhy v sítích...
Odpoledne kolem třetí příjíždím a natahuji sítě do bezu (50 m.) a večer ještě doplňuji jednu síť na skřivany. Počasí je ideální, nefouká, neprší, nesvítí slunce, není zima ani teplo. Už při natahování sítí se chytají první ptáci, do večera mám úctyhodných 22 ptáků. Po setmění zapínám mix skřivana lesního a polního, který hraje až do 3 do rána, pak začíná foukat, a vzhledem k neúspěch síť stahuji. Zároveň však zapínám mix inornatus+proregulus a hlas pěvušky. Po páté jdu roztáhnout sítě a pak už chodím na kontroly, po večerním rehkovi domácím se chytá zahradní a jiní ptáci, mezi osmou a devátou se chytají budníčci. Velkým překvapením je pak rákosník obecný a dokonce i proužkovaný. Po jedenácté sítě balím a jedu domů. Chyceno 53 ptáků 11 druhů
Červenka obecná (6), sýkora babka (1 - první), sýkora koňadra (4), střízlík obecný (3 - první pohyb), budníček menší (21 - zdaleka nejvyšší maximum), strnad obecný (8), rákosník obecný (1), rákosník proužkovaný (1), pěnice černohlavá (6), rehek zahradní (1), rehek domácí (1)


První rehek zahradní pro lokalitu

28/29.9. Podzim je tady!
odpoledne vyrážím po práci hned chytat. Přijíždím kolem 14:30 a natahuji sítě do bezu. Rozhodl jsem se vyzkoušet natáhnout 16 m. na trošku jiné místo, než obvykle. Sítě jsem vytáhl trochu více do volného prostranství. Večer zkouším u dvou sítí strnady obecné, a chytá se jich hned 7, což je moje zatím maximum. Se západem slunce padá teplota rychle k +7°C, ale pak se zatahuje a zase se zvyšuje. Ještě před setměním se kolem sítí pohybují minimálně 2 srnčata, Rychle teda běžím sítě stáhnout abych z nich neměl pouze chuchvalec. Poté sedám do auta, a chystám se pomalu spát. Už po desáté mě vzbudil déšť - prší ještě po půlnoci a nemám z toho úplně fajn pocit. Po třetí ráno se zas budím silným svitem měsíce a pomalu i chladem. To jsou změny. Budík zvoní v 5 ráno a já jdu roztáhnout sítě, a zapnout nahrávky. Fouká dost silný vítr, sítě tak zcela proschly i po dešti. Před první kontrolou teplota zase padá ke +3°C. U repráku hraje mix připravený spíše na říjen, ale přitahuje alespoň červenky, jinak viditelný pohyb chybí! Po druhé kontrole se konečně objevuje první jikavec, ozývá se a zastavuje se na stromě. V mixu, má také své místo. Pak je vyhnán drozdy a pokračuje k jihu. Mimo to se postupně ukazují také dva mladí sokoli! Na dalších kontrolách už nosím max. po 2 budníčkách, sítě jsou vyfoukané severním větrem a vůbec se díky tomu nic nechytá. Akorát se při jedné z kontrol prohnal bezem krahujec, až skončil v síti. Udělal do ní díru a zmizel. Kolem jedenácté balím sítě a oblížím místo, kde budu s novými sítěmi dělat větší průsek. Už se těším, až to tu příští rok rozjedu ve velkém.
Chyceno 30 ptáků 5 druhů
Pěvuška modrá (1), pěnice černohlavá (7), strnad obecný (7), červenka obecná (6) budníček menší (9)


17/18.9.Večer hned po práci přijíždím na svůj flek, a zase sám. Natahuji pro strnady 16 m. do rákosí a zbytek do bezu. Dneska mi to všechno jaksi "nejde" a tak natahuji síť na lelky až za tmy. Reprák u sítě na lelky při venkovní kose (+3°C) umírá už ve 2 h., a jelikož se do tý doby nic nechytlo, kašlal jsem na to a šel spát. Až kolem 5:45 jsem roztáhl sítě. Ranní pohyb v bezu byl tentokrát slabý, strnadi rákosní však nezklamali. Chyceno 42 ptáků 10 druhů
Strnad rákosní (21 - rekord), pěnice černohlavá (5), pěnice hnědokřídlá (2), pěnice pokřovní (1), budníček menší (8), pěvuška modrá (1), rákosník proužkovaný (1), rákosník obecný (1), červenka obecná (1), budníček větší (1)


Večer 15.9. Po práci a zase sám vyrážím neplánovaně na večerní chytačku. Tentokrát i v jiné sestavě sítí. Po delší době natahuji do rákosí (16 m.) a 28 m do bezu. V rákosí pouštím napřed strnady rákosní - ty jsem díky perfektní uspěšnosti nechal hrát až do tmy, pak sýkořici a konipase lučního. V rákosí jsem při vytahování strnadů uslyšel sýkořici, a tak jsem ji okamžitě pustil, bylo jich tam víc, ale chytl se až asi po 20 minutách samec s kroužkem. Před devátou večer jsem odjel. Chyceno 29 ptáků 9 druhů
Strnad rákosní (17- jednoznačně místní i můj nejlepší odchyt), strnad obecný (3) pěnice černohlavá (1) rákosník obecný (1) proužkovaný (1) cvrčilka slavíková (1) sýkořice vousatá (1), budníček menší (3), sýkora koňadra (1)


10/11.9.Po půl měsíci jsem se konečně zas dostal ke kroužkování! Je všední den, a tak nikdo nemá čas, i já jedu až po práci. Natahuji standart v bezu, a jednu síť na lelky. Večer klasicky hraju strnadům obecným a dnes to šlo zatím nejlíp!
Chytá se jich 6. Celkově je večer na chytání lepší než obvykle. Mimo jiné se ukázal nějaký uletěný alexandr, z našich ptáků pak asi 25 konipasů lučních (pokus o odchyt neúspěšný) a večer opět pustovky. Povedlo se odchytit několik nových druhů, ráno za deště pak bez hlasu 3 modráčky! Chyceno 39 ptáků 11 druhů
Pěnice černohlavá (13), hnědokřídlá (3), slavíková (1) strnad obecný (6), červenka obecná (4), lejsek šedý (1-první!), střízlík obecný (1-první), budníček menší (2), vetší (1-taky první), rákosník obecný (4), slavík modráček (3)

27/28.8. Pravidelné odchyty se bohužel chylí ke konci, poslední dny volna brzo nahradí pracovní povinnosti, a tak počet odchytů během měsíce značně klesne. Pro tentokrát vyrážím chytat zase s T. Oplockým, dále se k nám přidává návštěva ze severu Čech: Jiří Rubeš. Při natahování bezových sítí jsem upozornil kluky na podezřelý hlas, který se ozýval chvíli nad námi. Tento hlas naprosto jistě patřil KULÍKŮM HNĚDÝM. Bohužel se nám je na obloze nepodařilo dohledat. O chvíli později stejným způsobem zaznamenáváme kolihu velkou. Večer jsem zjistil, že jsem nechal doma dlouhé kalhoty, na to J. Rubeš zase zapoměl mikinu! Dnešní noc bude premierová v jedné věci, a to té, že zkusíme natáhnout dvě vypůjčené sítě a celou noc hrát lelky. Což šlo podle plánu. Již o půnoci jsme všichni málo oblečení dostali pěkně "na prdel" za jasné noci teplota krutě slezla k 6°C, a do svítání klesla až na 4,3°C. Každopádně noc byla úspěšná: 2 lelci - starý samec a mladý samec.Od jedné hodiny jela taky nahrávka slavíků a cvrčilky z. Večer se opět ukázaly pustovky, jedna dokonce málem padla do sítě. Dalším překvapením byl s. modráček chycen ráno bez nahrávky. Chyceno a kroužkováno 32 ptáků 9 druhů
Pěnice černohlavá (15-jedoznačně nejsilnější tah zatím) pokřovní (3), rákosník zpěvný (2), slavík obecný (2-téměř určitě poslední letošní) cvrčilka zelená (5), lelek lesní (2), slavík modráček (1), budníček menší (1), strnad obecný (1-chycen až ráno, večer nešli)

22/23.8.Tentokrát dojíždí na návštěvu jako pomocník můj dobrý kamarád Filip Petřík. Ve stejnou dobu jako vždy natahujeme sítě (pouze do bezu), k tomu taky zcela poprvé přidáváme 18 m. síť + 6 m. do rákosí. Po natažení pouštím k sítím nahrávka vrabce polního, aby se na ukázku třeba 2-3 ptáci chytli už večer. Na další kontrole máme v síti přes 20 vrabců polních! Tohle jsme určitě neplánovali. Zábavu jsme tak měli až do další kontroly. Večer nám u aut stejně jako ráno kroužily 2 pustovky! kolem půnoci zapínáme mix cvrčilky zelené a slavíka tmavého. Ráno nám ukázalo, že v noci výrazně táhly pěnice slavíkové, chytlo se jich více než normálně, a taky byly dost vidět. Chyceno a kroužkováno ptáků druhů 60 ptáků 15 druhů
Vrabec polní (17), pěnice pokřovní (5), hnědokřídlá (2-jejich tah začal slábnout), černohlavá (10), slavíková (4), červenka obecná (2-tah začíná), cvrčilka zelená (3), cvrčilka říční (1), strnad obecný (1) , strnad rákosní (2-jeden retrap z Hradečáku), rákosník obecný (4), zpěvný (4), proužkovaný (4), slavík obecný (1), ťuhýk obecný (1)

18/19.8.Stejně jako minule jsem dnes vyrazil s L. Rubáčovou, večer se k nám přidal ještě její manžel s Tomášem Procházkou. Sítě natahujeme stejně jako minule, pouze já do bezu přidávám dalších 6 m., a k tomu stavíme 30 m. bahňákovek na lelky. Ptáci v noci táhli velmi dobře, ve vedení s ťuhýky obecnými, kteří večer nikde nebyli, naopak ráno doslova všude! volně se zde pohybovalo i přes 20 ťuhýků. Chyceno a kroužkováno 148 ptáků 19 druhů:
Slavík modráček (5- noční tah musel být opravdu výrazný, protože dříve tu žádný chycen nebyl!) rákosník proužkovaný (23), zpěvný (35), obecný (20), velký (7), ťuhýk obecný (13), pěvuška modrá (1), vlaštovka obecná (3), cvčilka zelená (2), cvrčilka slavíková (3), sýkora koňadra (2), poštolka obecná (1) pěnice slavíková (2), pěnice černohlavá (8), pokřovní (3), hnědokřídlá (6), strnad rákosní (10), strnad obecný (3) vrabec polní (1),

7/8. Pro změnu tentokrát vyrážím na svůj flek s L. Rubáčovou (Turčokovou). Do rákosí natahujeme 34 m. sítí, do bezu. Tah byl slabší, ale přesto se "pár" ptáků povedlo chytit. Mimo to se na lokalitě opět objevili vlhy a kvakoši. Celkem bylo chyceno 101 ptáků 17 druhů:
Rákosník obecný (12), rákosník zpěvný (11), rákosník proužkovaný (17), cvrčilka říční (1), cvrčilka slavíková (3), strnad rákosní (26), strnad obecný (3), slavík obecný (1), ťuhýk obecný (5), vlaštovka obecná (3), budníček menší (2), budníček větší (1), pěnice hnědokřídlá (4), pěnice černohlavá (9) sýkora modřinka(1), vrabec polní (1) pěnice slavíková (1)


3/4.8.2018První noční odchyt. Večer dorážím na lokalitu s Jožkou Chytilem a I. Krejčovou, natahujeme do rákosí Jožkovi sítě a do bezu moje. Navíc ještě na pole dravcovku s výrem. Větší množství sítí dělá svoje, a tak jsme během této akce kroužkovali: 135 ptáků 24 druhů:
Rákosník velký (1), rákosník zpěvný (30) rákosník obecný (25) rákosník proužkovaný (18), cvrčilka říční (1) , cvrčilka zelená (4), cvrčilka slavíková (1), poštolka obecná (1), sova pálená (0-ale jeden retrap), sedmihlásek hajní (1), vlaštovka obecná (1), sýkořice vousatá (1), sýkora modřinka (9), sýkora koňadra (2), ťuhýk obecný (2), pěnice pokřovní (1) , pěnice hnědokřídlá (5), pěnice černohlavá (3), pěnice slavíková (1) strnad obecný (3), strnad rákosní (18), drozd zpěvný (1), budníček menší (1), slavík obecný (5).

1.8. Na další odchyt jsem vyrazil zase s T. Oplockým, opět jen na dopoledne. Vzhledem k vedru, jsme dnes natáhli sítě pouze do bezu. Krožkováno 12 ptáků 5 druhů :
strnad obecný (3-jeden jediný den, kdy šli strnadi na hlas mimo večer), pěnice černohlavá (4), rákosník zpěvný (3), pěnice hnědokřídlá (1), sýkora koňadra (1).

24.7. Tentokrát se ráno scházím s Tomášem Oplockým a natahujeme sítě. Kolem osmé začínáme chytat, sítě máme stejně jako minule. Ještě než nastoupí odpolední vedro, kroužkujeme 24 ptáků 8 druhů :
Pěnice hnědokřídlá (3), pěnice černohlavá (2), strnad rákosní (1) rákosník obecný (3), rákosník proužkovaný (4), rákosník zpěvný (7), sýkora modřinka (1),sýkora koňadra (2)..21.7. Pozdě odpoledne nabírám autem v Tovačově Dušana Řezáče a Tomáše Oplockého, za jejich asistence stavím v rákosí 18 m. síť, a v bezu dalších 20 m. po puštění mixu rákosinovýh ptáků se během asi 5 minut chytá 13 ptáků. Proto raději síť střežíme aby jsme to stíhali. Z povodně celonočního odchytu nás však vyhání blížící-se déť (který nakonec těsně nedošel) i tak jsme okroužkovali celkem 23 ptáků 9 druhů:
Pěnice hnědokřídlá (3), rákosník zpěvný (4), rákosník obecný (5), rákosník proužkovaný (4), strnad rákosní (1), cvrčilka zelená (1), cvrčilka slavíková (1), sýkora koňadra (2), strnad obecný (1).
Během července jsem začal pomalu hledat místo, kde budu v následujících letech pravidelně chytat na podzimním průtahu ptáky. Prvně vedla lokalita "Tabulový vrch" v Olomouci, z hlediska ptáků určitě super, ale bohužel v místě je poměrně velké množství bezdomovců, a na noční odchyty to tam asi vážně není. Druhý průzkum na lokalitě nedaleko Tovačova se jevil podstatně pozitivněji. Není na co čekat. O dva dny později jsem za asistence dvou pomocníků vyzkoušel první odchyt.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama