Únor 2018

Jak jsme ve škole koukali na hokej

23. února 2018 v 17:49 | Ondřej Boháč |  Ostatní
Tak trochu z jiného soudku, ale super zážitek.

23.02.2018 na zimní olympijských hrách v Korei se hraje dnes důležitý semifinálový zápas s Ruskem o postup do finále. Zápas začíná před devátou hodinou, a samozřejmě větší část všech studentů (i učitelů) by tento zápas rádi sledovali. Ještě před koncem první hodiny nám učitelka z matiky dobrovolně pouští začátek zápasu. Brzy však hodina končí, mezi tím většina naší třídy odešla. Následně však přichází prvačky a většina z nich se okamžitě dívá taky. Přestávka po 5 minutách končí a já se spolužákem po zvonění už uháníme do češtiny, ukecáváme učitelku abychom se mohli vrátit. Hokej nám pouští s jejím opožděným příchodem v učebně češtiny, tam však nejde spustit a tak se téměř bez nějakého zeptání okamžitě běžíme zpět do matiky. Postupně přichází ještě několik holek ze třídy. S radostí koukáme s holkama na hokej. Od poloviny druhé třetiny (to už začíná třetí hodina) se po několika výpadcích přemisťujeme do další učebny kde je už asi 25-30 dalších studentských diváků. Teď jsme naprosto ovládli školu. Veškerý harmonogram a rozvrh se úplně sesypal. Brzy se nás v učebně schází možná dobře 40. Je to krása, polovina sedí na patrové podlaze na "schodech". Je nás tu namícháno cca 5-7 tříd. Přitom se tu stále střídají další lidi. Samozřejmě dochází i k nějakým družbám - bez toho by to ani nešlo :-) Výsledek nám moc nepřeje, a já se těšil na naši branku a ten výbuch co by se tu stal. Hokej zasahuje až do čtvrté hodiny. Máme psat písemku. Všichni z naší třídy po zvonění už odchází, jen já a kámoš bez vyrušení dál sledujeme konec zápasu, je nás tu stále dobře 35-40 (víc už se nás sem nevleze). Po asi 3-4 minutách pro nás dojde učitel a s mstivým úsměvem povídá "jak chcete" a odchází. Tím nám chtěl říct, že to nám v písemce co zbytek píše moc nepomůže. Je nám to úplně jedno. Puk lítá kolem ruské branky ale brzy ho dostáváme nakonec my do prázdné. 0:3. Na posledních asi 20 vteřin zápasu už chce i můj kámoš jít do hodiny, ale říkám mu, že těch pár vteřin už nám nepomůže. Dokoukáváme to a jdeme do třídy, sedáme a píšeme test. Stejně jsme skoro nic nevěděli :-) Další hodiny už máme informatiku a v angličtině nás učitel posílá domů.
To nebyl vůbec špatný den ( i přes tu prohru)...

Ornitologie 2018 - jaké mám plány?

6. února 2018 v 18:04 | Ondřej Boháč
Plány na rok 2018 se začaly pomalu rýsovat až koncem roku 2017. Po skončení hnízdního atlasu (2014-2017) jsem byl téměř bez "práce".
Dlouho jsem přemýšlel nad tím, čemu se budu v následujícím roce věnovat. Postupně však přicházely nápady a nakonec to vypadá, že budu mít zase práce až nad hlavu...
Priority letošního roku jsou tedy následující:

-Mapování ptáků ve VVP Libavá - možnost, které si neuvěřitelně cením. Libavé budu věnovat letos asi nejvíc času
-Mapování ohrožených druhů v ptačí oblasti Horní Vsacko - zatím se vyřizuje povolení ke vstupu do NPR a PR ve které se budu ve spolupráci s místními kolegy věnovat monitoringu lejska malého, čápa černého, strakapouda bělohřbetého atd.
-Monitorig sov v okolí Šternberka - únor až duben, pomocí diktafonů a také vlastního úsilí se pokusím alespoň částečně zmapovat sovy v oblasti, kde se jim již dlouhou dobu nikdo nevěnoval.
-lejsci malí v okolí Šternberka: další krátký monitoring se zaměřením na lejska malého (sběr nahrávek atd.)
-mapování pěnic vlašských na Olomoucku a Bruntálsku: menší monitoring s cílem zjistit početnost tohoto druhu v tomto území a zvážit v následujících letech možnost systematického kroužkování tohoto druhu.
Strnadi zahradní na Opavsku- na mapování "hortulan" bych rád navázal z předchozího roku, kde jsem se ve spolupráci s Patrikem Molitorem snažil zjistit počet samců na Opavsku.
-průzkum jednotlivých lokalit: pokud zbyde čas, mám v plánu navštívit několik zajímavých lokalit a pokusit se na nich prokázat cílový druh. Např. hnízdění bekasiny otavní jedné mokřadní lokalitě na Olomoucku

Úvodní "článek"

6. února 2018 v 17:43 | Ondřej Boháč |  Mapování ptáků ve VVP Libavá 2018
Mapování ptáků ve VVP Libavá? Ano. Je to tak. Mít přátele na dobré straně je vždy k něčemu dobré. A tak když se mi naskytla příležitost zažádat si o povolení ke vstupu do VÚ Libavá neváhal jsem, a žádost si společně s kolegy zažádal. Před týdnem jsem se dozvěděl, že nám je uznaly. Skvěle! Dnes (6.2.) jsem se tedy sešel s novými i již známými kolegy. Plány na tento i následující roky se ttedy mohly začít plánovat. Mezi hlavní projekty bude patřit sčítání populace chřástala polního, bekasiny otavní a také bodové sčítání dravců. V neposlední řadě taky atlas ptáků Libavé.

Do této rubriky budu (nejspíš) přidávat občas nějaké zážitky z mapování a setkání s ptáky. V článcích však budu nekonkrétní a nebudu mimo ptáky a přírodu rozvádět žádné informace o VVP. Čekejte spíše tak několik vět, než obsáhlou slohovku. Vzhledem ke striktnímu zákazu focení se tak bohužel nadočkéte žádné dokomuntace (a to ani ptáků). Ale možná se tu dočtete alespoň něco o ptácích.