Šternbersko 17.12.2017

17. prosince 2017 v 21:06 |  Výlety a cesty za ptáky
Ráno vyrážím do Horní Loděnice. Po příjezdu je tu asi 1 cm nového sněhu a lehce pod nulou, do toho se střídá nízká oblačnost, sněžení a snaha slunce. Vylézám z obce, pozoruji 160 čížku a pomalu přecházím do polí. Docházím k 5 stromům kde jsem skoro přesně před dvěma měsíci pozoroval tah a užíval si tří stovek jikavců. Vzpomínám na to, prolétá tu jen jedna čečetka. Pole, kde se tahda jikavci živili je posečené. Ovšem z nenadání se ukázalo hejno 320 ptáků. Konopky? Byl mů první dojem...Ne! Vždyť to jsou jikavci! Možná to samé hejno (?) co tu bylo i před tím se tu rozhodlo přezimovat. Sedají na 2 stromy a jsou blízko. Je to zcela čisté hejno, to vidím poprvé, že tam není žádný jiný druh. Kochám se, sluníčko dává ptákům ještě hezčí barvu. Po pár minutách se zvedá a letí se znovu nazobat. Udělali fakt radost!
Jíkavci

Další asi 3 kilometry potkávám pouze datla a pár běžných ptáků, po opuštění obce Dalov vycházím na 2 hodiny mimo
civilizaci. Nepotkávám žádného člověka a ani neslyším žádný hluk z dálky. Relax jako prase! Už kousek za baráky vidím pomyslný cíl této výpravy - káni rousnou. Na louce sedí 1 mladý pták. Pokračuji dál a pozoruji další 2 rousňačky, obě jsou to staré samice. Jedna z nich mi později krouží dost nízko nad hlavou a tak mi dopřává i fotky. Mezi tím jsem našel zajímavý mikrobiotop tvořený nízkými keři, občasnými porosty plevelů navazující na husté, asi 15-20 let staré břízy. Je tu několik strnadů a jedna poletující čečetka, z lesa slyším parukářky. Pokračuji dál po loukách, na cestě se ukazují dvě krasné a krotké čečetky zimní, do toho padá sníh a vypadá to tak líp než bych si mohl přát.
Čečetka zimní

Potom se chvíli střídají louky s roztroušenými lesy, i tu přelátá další káně rousná. Na horizontu kde lesy opět předávají žezlo loukám dávám krátkou přestávku s teplým čajem. Začíná sněžit a sněží víc a víc. Na kraji u malého lesa se krásně ozývá další datel a o chvíli později pozoruji postupně dalších 5 kání rousných. Bonusem před koncem vycházky je ještě jedna čečetka. V Huzové pak zase scházím do civilizace a mizím do toho našeho hnusnýho města.
Káně rousná, symbol dnešní vycházky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama