Prosinec 2017

Šternbersko 17.12.2017

17. prosince 2017 v 21:06 Výlety a cesty za ptáky
Ráno vyrážím do Horní Loděnice. Po příjezdu je tu asi 1 cm nového sněhu a lehce pod nulou, do toho se střídá nízká oblačnost, sněžení a snaha slunce. Vylézám z obce, pozoruji 160 čížku a pomalu přecházím do polí. Docházím k 5 stromům kde jsem skoro přesně před dvěma měsíci pozoroval tah a užíval si tří stovek jikavců. Vzpomínám na to, prolétá tu jen jedna čečetka. Pole, kde se tahda jikavci živili je posečené. Ovšem z nenadání se ukázalo hejno 320 ptáků. Konopky? Byl mů první dojem...Ne! Vždyť to jsou jikavci! Možná to samé hejno (?) co tu bylo i před tím se tu rozhodlo přezimovat. Sedají na 2 stromy a jsou blízko. Je to zcela čisté hejno, to vidím poprvé, že tam není žádný jiný druh. Kochám se, sluníčko dává ptákům ještě hezčí barvu. Po pár minutách se zvedá a letí se znovu nazobat. Udělali fakt radost!
Jíkavci

Další asi 3 kilometry potkávám pouze datla a pár běžných ptáků, po opuštění obce Dalov vycházím na 2 hodiny mimo
civilizaci. Nepotkávám žádného člověka a ani neslyším žádný hluk z dálky. Relax jako prase! Už kousek za baráky vidím pomyslný cíl této výpravy - káni rousnou. Na louce sedí 1 mladý pták. Pokračuji dál a pozoruji další 2 rousňačky, obě jsou to staré samice. Jedna z nich mi později krouží dost nízko nad hlavou a tak mi dopřává i fotky. Mezi tím jsem našel zajímavý mikrobiotop tvořený nízkými keři, občasnými porosty plevelů navazující na husté, asi 15-20 let staré břízy. Je tu několik strnadů a jedna poletující čečetka, z lesa slyším parukářky. Pokračuji dál po loukách, na cestě se ukazují dvě krasné a krotké čečetky zimní, do toho padá sníh a vypadá to tak líp než bych si mohl přát.
Čečetka zimní

Potom se chvíli střídají louky s roztroušenými lesy, i tu přelátá další káně rousná. Na horizontu kde lesy opět předávají žezlo loukám dávám krátkou přestávku s teplým čajem. Začíná sněžit a sněží víc a víc. Na kraji u malého lesa se krásně ozývá další datel a o chvíli později pozoruji postupně dalších 5 kání rousných. Bonusem před koncem vycházky je ještě jedna čečetka. V Huzové pak zase scházím do civilizace a mizím do toho našeho hnusnýho města.
Káně rousná, symbol dnešní vycházky