"moje" ptačí oblasti

25. října 2017 v 18:49 | Ondřej Boháč |  Ostatní


Hlavní (obecný) pohled:
S mým stylem ornitologie bych leckomu popletl hlavu, "mé" lokality se totiž za ty 4 roky co se intenzivně věnuji ptákům pomerně často měnily a to většinou v závislosti na to, co jsem zrovna dělal ,nebo co jsem chtěl vidět.

2013 - Pomalý rozjezd. Začínal jsem na ptáky chodit většinou tak maximálně za barák a to tak jednou za měsíc, venku jsem byl pořád, ale spíš jsem se věnoval tak poznávání přírody celkově. Většina pozorování jsou tedy z okresu Přerov nebo z chalupy v Beskydech (V. Karlovice).
2014 -Tím to vše začalo. Hned na začátku roku jsem byl v NPR Zástudánčí, tam jsem během roku byl ještě 2 x, avšak od té doby naposled. V průběhu roku jsem se více zaměřil na poznávání ptáků. Začal jsem také občas sledovat avif. Do půlky roku jsem však jezdil stále jen kolem Přerova, k tomu jsem začal pomalu přidávat i Tovačov. Můj první úspěch přišel 15.11. kdy jsem v poli za Přerovem našel sněhuli severní. Čistá a krásná radost. Strašně rád na to vzpomínám. Na koci roku jsem se přidal k místnm kolegům (Šafránek, Goebel...) a s nimi jsem postupně začal zajíždět na ptáky i na "velké dálky" (jižní Morava...).
2015 - Tento rok jsem dělal jedno a to samé - twitching, twitching a zase twitching. S výše zmíněnými (tehdejšími) kolegy jsem byl v terénu prakticky nepřetržitě a z hlavních lokalit jsem byl často v Tovačově, Záhlinicích a na jižní Moravě + tam, kde se něco vzácného šustlo.
Teď nechápu, jak jsem to mohl dělat. V květnu jsem se přidal ke klubu 300 čímž poznávání nových druhů ještě vzrostlo. Ke konci roku jsem si jmenoval svou první lokalitu "Krčmaň" které jsem se snažil systematicky věnovat a přinášelo to své ovoce. Nadšení pro twitching však stále rostlo. Během tohoto roku jsem poznal velké množství dalších kolegů a dnes už i třeba přímo kamarádů. Rok byl zakončen 231 druhy s klubovým umístěním číslo 6.
2016 - Dá se nazvat zlomový rok. Twitching mě v průběhu roku dovedl k vyzkoušení Velkého roku, pro který jsem se rozhodl v dubnu. Avšak už tehdy jsem "kraloval" v počtech druhů v tomto roce. Někdy v březnu jsem však začínal pociťovat, že je tu něco trochu špatně. Bylo třeba změny. V tu chvíli jsem si tedy nabral kvadrát pro atlas a ke "sbírání druhů" jsem ještě mapoval. Ačkoliv tento rok jsem pojezdil snad nejvíc lokalit, o těch svých jsem měl už přibližnou představu. Rok uběhl jako voda a já se po boku dalších kolegů a kamarádů rozhodoval co další rok. V tu chvíli jsem viděl motivaci v různých projektech, mimo to také ke kroužkování. V tomto tady jmenovitě děkuji především Kubovi Hlaváčkovi a Jožkovi Chytilovi. Na konci roku jsem měl odpozorováno 270 druhů a nastala ta velká změna v praxi.
2017 - Od začátku roku jsem se věnoval lokalitám, kde to mám prostě rád, nebo jsem tam pokračoval v hnízdním atlase, během kterého jsem dělal poctivě 2 kvadráty + v dalších asi 5 jsem pracoval když to šlo. Ještě před tím jsem se věnoval polním ptákům a to především na Olomoucku. Po atlase vedl navrát k tomuto zaměření. Na začátku roku byla má "spolupráce" s Šafrákem atd. ukončena (důvodů je více). Nakonec jsem stejně zjistil, že nejlepší mi je v terénu samotnému a tak mi tato "ztráta" vlastně i pomohla. A občas jsem si terén zpestřoval s lidmi, kterých si vážím a máme stejný nebo podobný úvahy, názory atd. (z hlavy takhle narychlo 15-20 lidí určitě).
Tím bych tento dlouhý úvod ukončil a přešel k lokalitám.
Z této mapy jsou patrné 4 oblast; červená - hlavní a oranžová - vedlejší, fialová - občasná.

OLOMOUCKO (hlavní oblast)
Tato lokalita mi přirostla k srdci při hnízdním atlasu, od roku 2016 ji navštěvuji pravidelně. Chodím tam na ptáky jak systematicky (hnojiště, polní mapování, atlas atd.) tak jen rekračně kouknout, nebo si jen tak vyčistit hlavu. Je to oblast jižně od Olomouce sahající k Přerovu. Na Přerovsko na ptáky chodím jen málo. Jednak k tomu není důvod a taky to tady prostě tak moc rád nemám.
Mezi hlavní navštěvované lokality zde patří především zmiňovaná pole, ale taky pískovna v Krčmani, Grygově a Majetíně. Také PR Království, různé keřové biotopy a lokální mokřady. V této oblasti také brzy začnu svůj vlastní projekt zaměřený na zimující polní ptáky se kterým mi bude pomáhat v oblasti Brna F. Petřík.
Když to shrnu, je to prostě hlavní oblast kam chodím na ptáky.

LITOVELSKO
Oblast kterou jsem začal navštěvovat až letos (kvůli atlasu), byl tu totiž můj druhý kvadrát. I tady to mám moc rád, ale po atlase jsem se sem dostal už jen velmi málo. Určitě tam ale budu občas jezdit i nadále. V této oblasti totiž na ptáky skoro nikdo nejezdí. Oblast navazuje na hlavní lokalitu SZ od Olomouce až po litovel a na západě na Konicko.

ŠTERNBESKO
Další nová oblast, které se začínám a chci nadále věnovat. Toto místo opět nemá co se ornitologie týče prakticky žádnou pozornost. Část oblasti monitorije pouze jeden ornitolog. Její S až V části pouze někdo zřídka a náhodně. Čemuž odpovídal i jeden z místních kvadrátu. I sem mě koncem června dovedl společně s J. Chytilem atlas. Od té doby tam občas zajedu, teď na podzim častěji. Oblast je zajímavá především loukami, ale také lesy nebo nivy menších toků. Lokalita má průměrnou nadmořskou výšku cca 500 m. n. m. V JZ však oblast spadá do nížiny s výškou kolem 250 m. na druhé straně naopak místy překračuje 600 m. V Této oblasti se dá při dobrých podmínkách senzačně pozorovat tah ptáků.
Oblast začíná kousek pod Šternberkem a sahá až k okresu Bruntál kde končí přibližně kousek nad Huzovou.

OPAVSKO
Poslední oblast, kterou beru trošku jinak. Je nejvzdálenější ze všech. Tato oblast mi padla do oka už dříve, unikátní je v tom, že sem zalétává ještě pomerně dost ptáků z Polska. Což se mimo jiné odraží i na druhovém složení (včetně občasných rarit). Oblast je celkově trochu více zachovalá i v zemědělské krajině, kde se vyskytují také kritickky ohrožení strnadi zahradní, což je hlavní důvod proč do této oblasti občas jezdím. Zcela dobrovolně jsem se jim tam tímto rokem začal věnovat a určitě to mám v plánu i nadále. V tého oblasti jsem poznal také několik kolegů kterých si také velmi vážím. Za svoji oblast Opavsko úplně nepovažuji, je to pouze taková dodatková oblast když je potřeba změny.

Opavsko - oblast místy sahá až do Polska, je to kvůli občasným pochůzkám přes tato místa.

Mapa mých pozorování od 10.6. do 25.10.2017 (včetně neveřejných údajů) jasně ukazuje 4 hlavní oblasti.

Mimo tyto oblasti se občas pohybuji kolem chalupy v Beskydech, nebo příležitostně na Ostravsku

Tož to je asi vše, dík za přečtení!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama