Září 2017

Liniové sčítání dravců - září / bude aktualizováno do 30.9.

4. září 2017 v 19:22 | Ondřej Boháč
Sčitání probíhá v polích na linii dlouhé 12,94 km, lokalita se nachzí v oblasti Hané.
Na linii jsou sčítáni všichni dravci (druh+počet) a pokud to podmínky dovolí, snažím se určovat stáří i pohlaví. Zatím nevím přesně, do kdy budu sčítání provádět. Chtěl bych minimálně do 15 října, pokud to však čas dovolí, budu možná pokračovat až do zimy.

27.09. čtvrté sčítání
Po dlouhé době se konečně zas dostávám na sčítání. Začínám v nízké oblačnosti s viditelností 3-5 km, je tu pusto, žádní dravci nikde... Celou cestu připisuji občas nějakou káni a ještě méně poštolek, je to tů úplně jiné naž 2. září. Rozblácenou a mokrou polní cestou šlapu dál a dál, táhnou skřivani a lindušky i jedna rudokrká se zase ozvala. Je vidět, že tah motáků pochopů je téměř pryč potkávám jediného. Motáci lužní jsou již pryč, včelojedi rovněž, luňáci hnědí také pomalu končí. Smutné je, že se neukázala žádná rudonožka. Objevit se může už první káně rousná, hlavní "tah" pilichů by už taky něměl být daleko, může se ukázat častěji i sokol. Ke konci sčítání to ožívá. Opět se ukazuje raroh velký (1). O kus dál opět nalézám mladé ostříže (3), ty samé co minule, rodičejsou již pryč a mláďata jsou samostatná. Ukazuje se samice krahujce, opravdu dost velká. počat kání lesních zůstal na čísle (20) a poštolek obecných (11), moták pochop (1 M)


02.09. třetí sčítání:
Je po frontě, venku je chladno, vzduch nad polemi se konečně nehýbe. Dopoledne tedy vyrážím na další sčítání. Začátek je mrtvý ale postupně se počty zvedají a druhů přibývá. Káně lesní (38), o dvě více než minule. Moták pochop (25) i těch přibylo, rozdělení dle stáří a pohlaví (3F2K, 10ex.1K, 3ad.F, 1M2K, zbytek nezjištěn) překvapivě táhne minimum samců. Káně bělochvostá (1 ex.1K) konečně první! Krásný mladý pták. Ostříž lesní (5) rodina 2 ad. a 3 mladých, místní ptáci, mladí vylétli z hnízda teprve nedávno. Poštolka obecná (22) také jich je více. Luňák hnědý (1 ad.) konečně se tu taky nějaký ukázal, jejich tah ještě nějakou dobu potrvá. Mezi sčítáním se ukazuje také jeden moták, je to samice nesoucí znaky motáka stepního! Vzhledem k bídné dokumentaci to však nebude možné říct na 100%. Raroh velký (1 ad.), téměř jistě jiný pták, než dříve. O hodně více nebojácný, seděl i kroužil několik minut v mé blízkosti.
Je vidět, že i při "horším" počasí se dravci dají vidět, a po frontě se to pěkně rozhýbalo. Mimo dravce se ukázali 3 bělořiti šedí, několik konipasů lučních a dvě kolihy velké.

Celkem druhů (8) všech dravců (94)