VTV Kledecko 02.-04.06.2017

7. června 2017 v 21:53 | Ondřej Boháč |  Ostatní
Již brzy na jaře se řeší poslední ročník atlasu hnízdního rozšíření ptáků, který letos během léta skončí. Ačkoliv se spoustů ornitologů z různých koutů republiky snaží mapovat, jak to jen jde, stále u nás ale jsou oblasti doposud nezmapované. Mezi ty patří i celkem rozsáhlá oblast několika kvadrátů, nově zvaná "českomoravská ostuda" jak ji výstižně nazvala Katka Ševčíková. Ta také do této oblasti naplánovala letošní VTV (výzkumný terénní víkend) který se konal ve dnech 02.-04.06.2017. Ačkoliv o této akci věděli minimálně členové MOSu již několik měsíců předem, na akci nakonec dorazili pouze dva členové (já a Katka) což je opravdu hodně smutné číslo na to, kolik členů MOS má. Když nepočítám ty, co na "ostudu" jezdili už i dříve mimo VTV, mohlo na akci dorazit určitě silně přes 10 schopných členů, ale ti si asi úplně neuvědomují důležitost takové akce, a raději pojedou zase na ten samý rybník, bohužel.
Teď už ovšem zpátky k VTV.

Je pátek, dvě hodiny odpoledne. Já sedám v Olmouci na vlak do Přerova, tam rychle sbalím batoh vážící kolem 15 kg. a jdu zpět na nádraží, opět jedu do Olomouce, tam po půl hodině odjíždím vlakem do Prostějova. Kde čekám na další, pro změnu autobusový spoj. Autobusem jedu do Konice, kde opět přestupuji, teď už konečně na autobus do Kladek, kde máme ubytovnu. Po třech hodinách cestování čtyřmi spoji konečně dorážím na místo. Nepředstavitelná cesta pro někoho.
Naštěstí vše proběhlo v pohodě, nikde se nevyskytlo žádné zpoždění, a tak jsem všechny přestupy vzládl bez problému. V Kladkách jsem přesně v 18:17, ubytovna je asi minutu chůze od zastávky, tam už je Katka, která se sem z části dopravila stopem. Smekám před ní... Mezi tím se ubytujeme a roztahujeme venku jednu dvanáctku síť, kolem volá krutihlav, občas se k němu přidá druhý. Po natažení sítě tam sice nejprve pouštím sedmihláska, kterému se do sítě ovšem nechce. Krutihlav však reaguje okamžitě, a po chvíli padá do sítě. Katka zjišťuje přítomnost hnízdní nažiny což dělá poměřně vysokou kategorii do atlasu - B8. Je to první a poslední pták kterého dnes chytneme.
Později k večeru se k nám přidává Petr Zobač, posedáváme, mapujeme nejbližší okolí a plánujeme zítřek. V noci dojíždí z Prahy ještě Jirka Hadrava s Terkou Putalovou. Je celkem smutné, že na pomezí Čech a Moravy nám musí přijet pomoct až z Prahy, jejich účast však byla pro nás tři velmi důležitá, jelikož přijeli autem.
Odchycený krutihlav obecný

V sobotu kolem páté ranní všichni vstáváme (asi všichni po méně jak pěti hodinách spánku) a doupravujeme plán dnešního dne. Brzy vyrážíme, vystupuji jako první, západně od Velkých Opatovic a mapování mi začíná, ostatní se přesunuli kousek zpět na východ. Začínám hodinovku, ptáků tu pro začátek je dost, nestíhám ani zapisovat. Z konce Opatovic přecházím k zahrádkám a k lesu. Tam mě překvapuje poměrně velké množství hrdliček divokových, na první hodinovce mám min. 6 samců, na druhé 7. Ukázalo se, že jsou tu poměrně hojné. V lese sbírám několik "béčkových" kategoriích a prokazuji hnízdění uhelníčků. Další hodinovka začíná v polích, které střídají hojné remízky. V takových místech se hnízdění dohledává lépe, dnes se mi však daří spoustů druhů dostat "jen" do kategorií pravděpodobných hnízdění. Prostředí je tu celkově hezčí než v normální kulturní krajině, v polích jsou časté meze nebo háje, a řepky tu taky není tolik. Avšak mimo běžné druhy tu není téměř nic, z celého dne byl asi nejlepším pozorování včelojed lesní, kterého jsem tu ale čekal na jistotu. Překvapila mně především nepřítomnost pěnice slavíkových, nějaké vlašské, motáků lužních, v lesích třeba strakapouda malého...Za celý den z nás nikdo nic výjimečného neměl. Ale každý tu máme radost z prokázaného hnízdění, a to je dobře, nejsme tu od toho, abychom hledali nehnízdící rarity.
Po poměrně náročných třech hodinovkách končím u Velké Roudky.
Panorama místní krajiny

Ve 12 h. přijíždí zbytek skupiny a jedeme zpět do Kladek, cestou nakoupíme buřty na večer. Zastavujeme se také u
rybníka v Jevíčku, na první pohled pěkný, ale mrtvý rybník nakonec tak marný nebyl. Brzy tu začnou zpívat rákosníci velcí a obecní, pozorujeme páreček pochopů a já se vydávám kousek dál, tam se mi daří prokázat hnízdění hned tří druhů - kachna tady vodí mladé, rákosníci obecní nosí potravu na hnízdo a nad hlavou mi ve vrbách poletují mladí strnadi. Zajížďka tak zbytečná nebyla. Teď už bez zastávky jedeme do Kladek. Odpoledne si chvíli povídáme, já opět s Katkou natahuji síť, a některé už pochopitelně zmohla únava. U sítě střídáme všechny možné hlasy, ale síť je ve větru dost vidět a zapadá do ní jen koňadra. Katka pouští nahrávku strnada obecného, ten se pak asi 20 minut motá u sítě, ale tam se mu nechce. Zkouším tedy pustit zřetelnější nahrávku strnada zahradního, mám totiž zkušenost, že na něj jiní strnadi reagují dost dobře. Do 5 minut je v síti. Pěkný starý samec, kterého jsme pojmenovali Sluníčko. Je to poslední pták, který se chytil.
Večer se balíme a jedeme mapovat chřástaly polní a křepelky. Výsledek mapovování 0:0. Za celý večer nikde nic! To už nás opravdu zklamalo. Na Pavlovských mokřadech jsme zkusili pustit i chřástala kropenatého, ale ani ten se nám ozvat nechce (pokud tu ovšem vůbec je). Ještě před tím pozorujeme dvě malá liščata, kterým tu ráno nejspíš auto srazilo matku. Jídlo z nás nikdo nemá, a z roury o průměru 30 cm se jim vylézt moc nechce. Necháváme je tedy osudu.
Zpět do Kladek přijíždíme až dost v noci, vlastně až v neděli, a za necelých 5 hodin opět vstáváme.

Prokázané hnízdění kachny divoké z rybníku u Jevíčka

Ráno se tu pohromadě vidíme naposledy, děláme společné foto naší, na účast chudé skupiny a vyrážíme do terénu. Jirka s Terkou a Petrem vyráží už pomalu svým směrem domů, ale stíhají mapovat ještě v okolí Městečka Trnávky. Já začínám dělat hodinovku přímo v Kladkách, pak dělám poslední a kočím ji opět v Kladkách. Katka se naopak vydává na východ od Kladek, kde také dělá hodinovky. Dnešek je na lepší druhy lepší, konečně máme alespoň budníčky lesní, datla, žlunu šedou, doupňáky a čápa černého. Objevujeme několik dutin strakapoudů, já potvrzuji pěnkavu, lejska šedého, modřinku, konipase a oba rehky.
Tímto končím. Na ubytovnu se vracím už po osmé ranní a také trochu odpočívám, postupně se balím a když už odcházím na autobus potkávám se ještě s Kačou. Rychle prodiskutujeme co nového nás potkalo a já odjíždím také domů. Katka předává ubytovnu a svým stopařským uměním se domů také dostává. Tímto náš VTV skončil. Zůstal po nás kus práce, za kterou můžeme být rádi, poznali jsme nové okolí, a užili si podařený víkend.
Všichni účastníci VTV (zleva: Tereza Putalová, Jiří Hadrava, Keteřina Ševčíková, Petr Zobač, Ondřej Boháč)

Škoda jen, že nás nebylo víc, mohlo těch údajů být daleko víc, určitě to je k zamyšlení pro spoustu lidí, třeba příští hnízdní atlas budou už mít víc rozumu a vrátí to i s úroky. Já jen děkuji Katce za organizaci, Petrovi za pomoc při mapování (stejně jako všem) a Terce za dobré odřízení, a taky že s Jirkou dojeli takovou dálku. Byl to fajn víkend.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Richardpah Richardpah | E-mail | Web | 13. listopadu 2017 v 1:11 | Reagovat

Doctors have many challenges to face as they are perennially surrounded by patients, diseases, hospital duties and over-extended or odd shift timings. Universally, doctor is considered to be a noble profession and respectable one at that, but a doctor also has to work under immense pressures, emotional strains and other physical challenges.

A regular physician like most of us at some point face will have to deal with personal situations such as important family affairs, family holidays, sickness or pregnancy that may force them to abandon medical duties. At the same time, a hospital or a healthcare facility is also constantly faced with emergency situations that demand all hands on deck round-the-clock. Therefore, every hospital, clinic or nursing home is compelled to hire locum tenens or substitute doctor in order to keep the staffing under control at all times.

In fact, locum doctors are the most valuable asset for the medical community because they provide quality medical care and act as a helping-hand in emergency situations when the medical facilities need them the most.

Unlike regular or permanent doctors, locum doctor jobs are also ideal career options for medical interns and graduates because they offer a wide array of medical exposure in varied medical specialties, work cultures and healthcare systems. Locum jobs are challenging and flexible, thus an increasing number of medical professionals have benefitted from these jobs, so whether one is looking for a family physicians position or in a hospital or in a clinic, locum jobs for doctors are available at all levels and in different healthcare systems.

In addition, being a locum doctor gives a medical professional the control over their working hours, location of work and choice of area of specialisation. Technically, locum positions are not restricted to general physicians but they are also extended to other fields of medical specialisations such as cardiology, neurology and many more.

Travelling can be an integral part of locum jobs, and these distinctive features are a boon for many dedicated medical professionals who are eager to expand their medical careers with loads of multi-cultural medical experiences. The fact that locum agencies in the UK recruit tens of thousands of locums from across the globe in various NHS hospitals, private clinics, nursing homes and other public hospitals speaks volume of the popularity of locum jobs.

Locating or getting a locum tenens job is a simple task as long as you are registered with one of the many reputable locum agencies. These agencies act as the middle man between locum tenens and medical facilities, and they also look after all the details pertaining to travel for locum tenens, accommodation and the nature of locum work.

Thus, maintaining a healthy locum doctor-agency relationship benefits both the parties, and it also increases the probability of getting recommendable employment opportunities and businesses or vice-versa.

2 MichaelMom MichaelMom | E-mail | Web | 6. května 2018 v 6:22 | Reagovat

Самые свежие новости Астрахани. Читайте об этом подробнее на сайте <a href=https://astrakhan.net>astrakhan.net</a>

3 Jimmynes Jimmynes | E-mail | Web | 13. května 2018 v 15:55 | Reagovat

Последние автомобильные новости здесь <a href=http://drivim.ru/>drivim.ru</a>

4 JesseDig JesseDig | E-mail | Web | 19. května 2018 v 0:37 | Reagovat

Новости строительного мира тут <a href=http://npbau.ru/>npbau.ru</a>

5 TimothyWib TimothyWib | E-mail | Web | 23. května 2018 v 23:11 | Reagovat

Последние новости Томской области здесь <a href=http://tom3.ru/>tom3.ru</a>

6 HarryCoago HarryCoago | E-mail | Web | 24. května 2018 v 0:17 | Reagovat

Строительные советы здесь <a href=http://nfmuh.ru/>nfmuh.ru</a>

7 ElwoodIsops ElwoodIsops | E-mail | Web | 25. května 2018 v 3:47 | Reagovat

Новости компьютерного мира тут <a href=http://progio.ru/>progio.ru</a>

8 NormaCob NormaCob | E-mail | Web | 18. září 2018 v 18:07 | Reagovat

philippe model официальный сайт    <a href=http://dettka.com/brend-philippe-model-odin-iz-luchshih-predstavitelej-obuvi-kezhual-lyuks/>http://dettka.com/brend-philippe-model-odin-iz-luchshih-predstavitelej-obuvi-kezhual-lyuks/</a>

9 Georgetrilk Georgetrilk | E-mail | Web | 13. října 2018 v 6:22 | Reagovat

Каждая хозяйка привыкла делать заморозки на зиму, чтобы они не испортились и в любой момент можно было полакомиться вкусненькими и витаминными продуктами, подробнее об этом читайте на сайте <a href=http://dettka.com>http://dettka.com</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama