VTV Odry 27.5-29.5.2016

3. června 2016 v 17:54 | Ondřej Boháč |  Výlety a cesty za ptáky
Pátek- Omluvenka ve škole prošla, jdu o hodinku dřív domů a spolužáci zas jen nepříjemně závidí, "no jo, kdyby vás bavila ornitologie" jsem si v duch řekl. Jdu na vlak, rychlíkem dojíždím do Přerova. Doběhnu domů, ani se nestihnu najíst jen vyměním věci a zas valím na nádraží. Kupuji jízdenku a kradu se pomalu k nástupišti, dal bych si ještě alespoň párek. Za 2 minuty odjíždí vlak, tak raději ne. Cesta plyne rychle a za chvíli vystupuji v Suchdole n. Odrou. Zděšeně přemýšlím, odkud ten vlak do Klokočova vlastně jede, ale nalézám ho. Vlak je plný skautů, to je něco na mě, fakt.
Dojíždím ještě i s jedním člověkem na místo a prohlížíme si chatu, po chvilce doráží majitelé a zavalují nás informacemi kde co je. Jediný co jsem si z toho zapamatoval bylo přivázat lavečky (což jsem nakonec stejně neudělal). Postupně doráží další účastníci a po pár hodinách jsem rád že nás tu nakonec není až tak moc. Parta lidí je super, povídáme si smějeme se a poněkud kostrbatě vymýšlíme plán na zítra. Mezi tím však ještě vyráříme na chřástaly. Někteří slyší, někteří se musejí spokojit jen s kvičícími divokými prasaty. Je tma, ubýhají poslední minuty dnešního dne a Dan stále nadějně dělá chřástala. Já se kochám blikající bouřkou někde nad Polskem. Mít tu techniku a čas to by byla nádhera, mít to i s hvězdami. Pomalu se sjíždíme k chatce a postupně jdem spát, já usílám až dost po jedný ráno.

Sobota- 4 hodiny ráno, sotva jsem usnul zase vstávám, ptáci zpívají na plné zobáky a my se připravujeme vyrazit do terénu. Honza Vidlař a zbytek osazenstva mě vyhazují jako prvního. Vystupuji si tak ve vesničce Horejší Kunčice a okamžitě začínám hodinovku. Druhy jsou dobré, pěnice slavíková, ťuhýci a třeba kvíčala na hnízdě. Ukončuji třetí desetiminutovku a vycházím z vesnice, nad hlavou mi proléztá luňák červený ani to moc neprožívám, přitom ani nemám tušení že o pár dní později budu jeho pozorování po telefonu popisovat přes 20 minut. Je to tu prý vzácnost. Pokračuji v hodinovce která se blíží ke konci. Prohlížím posekané pole, tam sedí divný dravec připomínající přerostlou káni. Po přiblížeí zjišťuji že jde o orla křiklavého! Jdu blíž, dokumentace takového druhu je víc než nutná. Daří se. Dravec přeletuje a já ukončuji hodinovku. Jdu pomalu zpátky, když najednou, dravec, co to?? Další orel křiklavý! To je neskutečné, jdu si i ho ještě vyfotit a chvilku se taky kochám, pak odcházím směr Slezká Harta. Kolem řeky Moravice zpíva téměř 10 samců cvrčilky říční, to je nádhera. Potkávám i pěnici vlašskou, včelojeda, datly a další. V hodinovkách moc času na hledání hnízd není a tak tím stíhám projít větší část území. Po 3 hodinovkách čekám v Bílčici na Honzu, Jindru a ostátní. Zastavujeme se na nějákém rybníčku a pak sjíždíme k chatce. Ostatní doráží později. Odpoledne odpočíváme a později se jdeme projít po okolí. Podaří se nám prokázat hnízdění datla a strakapouda. Večer začíná foukat a v dálce opět bliká obloha. Z večerního "lovu" chřástalů a křepelek sešlo.
Neděle- Spím opět venku, kolem půl druhé ráno se vytváří přímo nad námi docela silná bouřka s především blízkými údery blesků. Bohužel prší i ráno a tak už se nikam nedostanem a postupně se rozjíždíme domů. Na nádraží v Suchdole nás fascinují vlaštovky hnízdící v nádražní budově. Dokážou si samotné otevřít dveře nálétávání na čidlo pohybu které otevírá dveře.

Zhodnocení akce: Velmi vydařená, poznal jsem krásný a zajímavý kraj, poznal partu skvělých lidí. Počasí nám až na neděli také přálo a ptáci byli také. Trošku mě mrzí nevydařený odchyt ale tak snad to vyjde jindy. Všem moc díky!

Orel křiklavý
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama