Červen 2015

Malý splněný sen- jespák bojovný ve s.š.

29. června 2015 v 15:08 Výlety a cesty za ptáky

Dne 29.6.2015 vyrážím ráno do Prosenic, na odkaliště cukrovaru. Po nemoci být zase na vzduchu je bezva. Dorážím na místo, vítá mě něco přes desítka mladých racků chechtavých zde tradičně taky větší množství kulíků říčních a hlavně mě potěšilo 18 vodoušů bahenních. Najednou vylétá nějaký větší bahňák asi vodouš tmavý ale pak ten pták sedí v trávě, no vida! Jespák bojovný ve svatebním šatě, normálně v květnu nic neobvyklého ale jen ojediněle je tak krásný jak tento, škoda, odlétá ale vidím kam jdu zpátky chystám stativ přikrčený v podřepu docházím na místo a fotím je nádherný a foťák tentokrát překvapil krásě ostrými záběry, pták je tak 15m. daleko ale je dobré světlo. Po 10 fotkách se snažím trošku opustit hromadu za kterou jsem schovaný ale pták rychle mizí, nevadí i tak jsem si ho moc užil. Odcházím, pak si ale všímám mladého stehlíka co si zachytl nožku ve vidlici větviček a tak mu jdu pomoct pak se však vzpamatoval a ulétá. Navštěvuji ještě stěnu s břehulemi je jich tu tak 50, zpívá cvrčilka říční a odlétá můj oblíbenec pisík obecný v oblasti jsem napočítal rekordních 11 žluv hajních, obvykle člověk vidi nebo spíše slyší 1-3 ale 11? To je něco unikátního.
Ondřej Boháč 29.6.2015

slučky 18.4.2015

19. června 2015 v 18:23 Slučky

Moje první slučky18.4.2015

Od podzimu až do teď jezdím všude kde by jen mohly být prolezl jsem nespočet mokřadů,kaluží a mokřin.Ale nikdy jsem je nenašel.Ale jsou ještě dva mokřady které jsem neprozkoumal dnes toho chcu stihnout víc vyrážím hned po obědě.Venku nepříjemných +7°C a silný nárazový vítr beru to od toho nadějnějšího tudíž Dluhonický mokřad údajně tu hnízdí i vodouš rudonohý.Obcházím mokřad z druhé strany,tam je zelený asi 10-15cm vysoký porost,pak ještě něco staršího do 40cm.Jdu zatím bez gumáků a hned vylétá bekasina za chvilku další a pak 3. naráz.Snažím se fotit ale jsou velmi rychlé letí nad porostem a pak se zvedají a mizí,z fotek jsem ale dohledal mezi nimy letící SLUČKU MALOU.Konečně!! Bekasiny už nevylétají a já docházím na konec mokřadu tam přezouvám na gumáky a procházím porost asi po 40% projití vylétá další úplně jasná slučka! Vzdálenost asi 1,5m. obrovská výhoda je že vidím kam mizí ale i když docházím na místo vidím ji až odlétat,cestou jsem vyšlápl ještě jednu tudíž min. 4.Toto se opakuje ještě asi 2-3x pak ta samá slučka přelétá až na kaluž za silnicí.No naposledy...jdu tam plaším ještě jednu bekasinu,pěkně se i ozvala a pak ještě i tu slučku.Světelné podmínky nepřejí fotkám protože chvilku svítí slunce a chvilku je tma s přeháňkama,expozice se tak blbě nastavuje do ideálu.Potom jdu pro kolo a zkontroluji ještě menší polní louže 1P kulíků říčních a jinak 3.vodouši kropenatí? Ty jsem určit nestihl.Poprvé ještě zkouším i zatopenou louku u Kauflandu kde boužel je jen jeden kačer.Asi kvuli rušné silnici ale hlavní důvod bude znečištěná voda a spoustu odpadků kolem.Beru to přes park co kdyby nějaký lejsek..a fakt že jo,po pár pěnkavách jeden lejsek černohlavý,u ORNISU zkouším bez úspěchu pěnici pokřovní a tím dnešek konečně i se slučkama končím.

Smradlavá (Beskydy) 26.4.2015

19. června 2015 v 16:51 | Ondřej Boháč
Jak jsem v karpatských lesích hledal uralkyRáno 26.4.2015 jedem na jeden den na chatu. Mám v plánu jít už konečně na uralky (puštíky bělavé). Po příjezdu ještě fotím králíčky ohnivé a netrpělivě čekám na oběd abych mohl vyrazit. Asi kolem 13:00 vyrážím na kole směr Karolinka a následně do kopce k PP Smradlavá cesta byla překvapivě krátká,po doražení na místo schovávám kolo do lesa a jdu pátrat. Po asi 200 metrech vidím jak je bukový les rozsáhlý a brzy zjišťuji že dnes neprojdu asi ani 10% území. Loudám se,rozhlížím se všude kolem jestli někde nesedí na stromě nebo neodlétá. Po cca 1h. teprve z mladých ale vysokých buků docházím do Smradlavé a už vydím ty krásné staré a vysoké buky. Najednou jako by mě něco magického nasáklo do krásné pasti. Byl jsem úplně mimo,vždy po 5 krocích se zastavuji a rozhlížím se,to bude asi těma uralkama...blíží se přeháňka-les najednou stichl tmavé základny oblačnosti byli téměř nad lesem. Začalo kapat šel jsem se tak skrýt mezi několik smrků a po chvilce solidně ale krátce prší. V oblasti kromě uralek ale může být i lejsek malý,sýc rousný nebo strakapoud bělohřbetý. Nic z toho ale nevidím ani neslyším,i tak mi to překvapivě náladu nekazí,les je totiž nádherný a ten pocit že kolem sebe mám jen 225 let staré stromy je úchvatný.Času ale není mnoho a tak i když jsem neviděl nic z toho co jsem chtěl jsem z tohoto místa velmi spokojený a brzy se sem vrátím.Ondřej Boháč 1.5.2015.